
Мицрософт је био ради на новој верзији Едге претраживача заснован на Цхромиум опен соурце пројекту и претраживач се полако припрема за јавно бета тестирање. Прелазак на Цхромиум обећава велика побољшања Едге-а, укључујући подршку за широк спектар екстензија, режим слике у слици, бржа ажурирања и још много тога.
Интерфејс Мицрософт Едге-а подсећа на изглед тренутног Едге-а, као и Цхроме-а. На први поглед видећете да је Цхромиум Едге дизајн веома сличан старом изгледу, али постоје неке приметне промене.
Поред адресне траке налази се слика профила повезаног Мицрософт налога која је слична Гоогле профилу у Цхроме-у. Ако је повезан, омогућиће претраживачу да синхронизује ваше обележиваче и друге податке између ваших уређаја.
Интерфејс
Цхромиум је основа за Гоогле Цхроме, а сада и Мицрософт Едге. Ово омогућава Мицрософт-у да користи неке од Цхроме функција у Едге-у и модификује их сопственим интерфејсом. На пример, изглед картице профила у Едге-у је мало модеран од оног у Цхроме-у.
Клизни мени, коме се може приступити додиром на три тачке, изгледа слично Цхроме-у. Али има модеран завршетак и постоје иконе поред опција као што су отварање нове картице, нови прозор, преузимања, обележивачи итд.
Стари Мицрософт Едге има Флуент Десигн, али ова нова верзија Цхромиум-а не долази са ефектима који изгледају као акрил.
Цхромиум Едге има заобљене углове и ефекте спуштања сенки за клизање, контекстни мени, мени са десним кликом на картицу и друге области.
Мицрософт је користио иконе да модернизује искуство и то такође ствара чистији изглед у целом претраживачу. Цхромиум Едге изгледа модерно, чисто, а менији имају иконе за лакшу употребу.
Страница подешавања
Прегледач сада има једну страницу за управљање основним и напредним подешавањима. Можете да прилагодите изглед, подесите функције приватности, конфигуришете опције покретања, прилагодите искуство преузимања, проверите да ли постоје ажурирања и још много тога на страници Подешавања.
Страница приватности у Цхромиум Едге-у омогућава корисницима да конфигуришу дозволе за сваку страну, дозволе или блокирају приступ блицу, камери, микрофону и још много тога.
Подешавање
Када покренете прегледач на одређено време, можете изабрати да почнете од нуле или такође можете да увезете податке из оригиналног (старог) Мицрософт Едге-а. Док обављате почетно подешавање, Едге ће од вас такође тражити да прилагодите изглед претраживача и одаберете подразумевани изглед за почетну страницу.
Можете бирати између скупа изгледа – инспиративног, информативног, фокусираног или прилагођеног. Инспиративни изглед ставља позадину дана са Мицрософт Бинг-а, а информативни изглед ставља већи нагласак на феед вести.
С друге стране, фокусирани изглед нуди чист изглед без позадине и вести. Фокусирани режим има празну страницу са логотипом Мицрософт-а и листом често посећених веб локација које се могу уређивати.
Као што је горе наведено, Цхромиум Едге има траку корисничких профила. За разлику од Цхроме-а, Мицрософт Едге ће вам омогућити да изаберете слику профила по сопственом избору.
Перформансе
Мицрософт Цхромиум Едге је много бржи од старог Едге-а када посећујете популарне веб локације, укључујући ИоуТубе. У овом тренутку, Мицрософт Цхромиум Едге има ниже резултате од Цхроме-а у ХТМЛ тестовима, али ће на крају постати бољи.
Карактеристике
Мицрософт Едге сада долази са много више функција са којима сте можда боље упознати ако сте користили Гоогле Цхроме. Такође долази са функцијама које су раније биле доступне у старом Едге-у.
Мрачна тема
Тамни режим је такође укључен у Цхромиум Едге, али тренутно није омогућен подразумевано у овом издању. Може се омогућити навигацијом до менија са заставицама и такође поштује поставке персонализације система Виндовс 10.
ПДФ Реадер
Оригинални Мицрософт Едге је имао веома напредан ПДФ читач са неколико функција, укључујући могућност читања странице наглас и писање на вебу.
У Цхромиум Едге-у, интерфејс читача ПДФ-а је непромењен, али неке кључне карактеристике као што су читање странице наглас и писање на вебу, нажалост, недостају. Вероватно ће их Мицрософт додати у претраживач у наредном издању.
Режим читања
Цхромиум Едге такође долази са функцијом режима читања, која уклања све елементе веб страница, укључујући банере и елементе за навигацију. Такође мења позадину у боју коју је лакше видети у различитим условима осветљења.
Након отварања компатибилне веб странице у Едге-у, корисници могу да кликну на икону Књига у горњем десном углу да би укључили режим читања.
Слика у режиму слике
Цхромиум Едге такође добија Цхроме функцију која се зове режим слика у слици. Можете да отворите било који видео у Цхроме-у или ИоуТубе-у и да кликнете десним тастером миша на видео једном или двапут да бисте приступили Едге менију. У менију Едге кликните на опцију слика у слици да бисте пребацили видео на мали прозор у углу радне површине.
Постоји и опција за промену величине прозора слика у слици.
Цхроме екстензије
Цхромиум Едге подржава проширења из Мицрософт продавнице, Мицрософт веб продавнице, па чак и Цхроме веб продавнице. Корисници могу да инсталирају екстензије из Цхроме веб продавнице тако што ће укључити подршку екстензија трећих страна у подешавањима Едге-а.
Успели смо да инсталирамо неколико проширења за Цхроме и сва функционишу савршено као и у Гоогле Цхроме-у.
бити пажљив
Цхромиум Едге такође долази са новом функцијом која омогућава корисницима да инсталирају прогресивне веб апликације (ПВА). За оне који нису упознати, прогресивне веб апликације (ПВА) су веб локације које се понашају више као изворне апликације. Приступ се бави проблемом празнине у апликацијама и омогућава корисницима да приступе услугама на различитим платформама.
Инсталирали смо Гоогле Мапс ПВА и изгледа као матична апликација. Такође је оптимизован за рад на уређајима са мање РАМ-а и процесорске снаге.
Закључак
Мицрософт Цхромиум Едге је боља верзија Цхроме-а са модерним изгледом и додатним функцијама. У поређењу са старим Едге-ом, Цхромиум Едге је бржи, ефикаснији, чистији и долази са подршком за нове функције.
Очекује се да ће Мицрософт почети да тестира Цхромиум Едге са бета тестерима за неколико недеља, а претраживач ће бити испоручен са Виндовс 10 у будућем издању, вероватно касније у 2019.
Вреди напоменути да је Цхромиум Едге пројекат који је у току. Коначна верзија претраживача, која ће доћи касније 2019. године, могла би изгледати мало другачије.