
Мицрософтов Виндовс 10 се стално развија и нове функције стижу сваке године. Нове функције су објављене уз ажурирање за октобар 2020. за Виндовс 10, ажурирање за мај 2020. и ажурирање за мај 2019.
Док већина Виндовс 10 функција стиже преко Виндовс Упдате-а, Мицрософт је такође објавио алате који ће откључати моћне функције скривене у оперативном систему.
У овом чланку ћемо истаћи неке од најкориснијих подешавања и трикова које смо пронашли у недавним ажурирањима функција оперативног система Виндовс 10.
Дељење у близини
Гоогле је недавно званично најавио Андроид-ову функцију Дељење у близини која омогућава корисницима да деле датотеке између својих уређаја. Виндовс 10 такође долази са сличном функцијом под називом Дељење у близини, такође познатом као „Неар Схаре“, а функција је подразумевано искључена у оперативном систему.
Дељење у близини је Мицрософтов одговор на Аппле-ов АирДроп и укључен је у Виндовс 10 већ око две године.
Можете да укључите Неар Схаре из Подешавања > Почетна > Систем > Дељена искуства. На следећем екрану једноставно укључите опцију дељења у близини, а такође можете да омогућите Дељење на различитим уређајима ако користите Виндовс временску линију.
Помоћу ове функције можете да преносите своје датотеке, веб странице или слике на оближњи уређај у трену.
Виндовс 10 вам омогућава да шаљете датотеке на било који уређај у близини, али ако вам је стало до приватности, можете и да ограничите дељење на уређаје који користе исти Мицрософт налог или Мицрософт породични налог.
Запамтите да Дељење у близини у оперативном систему Виндовс 10 функционише само између два рачунара и користи Блуетоотх за успостављање везе, али Ви-Фи за пренос ваших датотека. Ако желите да делите везе са својим мобилним уређајем, потребно је да инсталирате апликацију Пхоне Цомпанион и Ваш телефон.
Цлоуд Цлипбоард
Виндовс је одувек дозвољавао корисницима да исеку и налепе текст унутар апликација користећи Цтрл+Ц, Цтрл+Кс и Цтрл+В за лепљење.
Са функцијом Цлоуд Цлипбоард, Мицрософт је значајно побољшао копирање у оперативном систему Виндовс 10.
Можете да укључите функцију из Подешавања > Систем > Међуспремник. На следећем екрану видећете две опције: историју међуспремника и синхронизацију на свим уређајима.
Да бисте користили Цлоуд Цлипбоард, Мицрософт каже да ћете морати да будете пријављени на Мицрософт налог. Када завршите, можете приступити Цлоуд Цлипбоард-у помоћу пречице на тастатури Вин + В и приступити исечцима текста, сликама, везама итд.
Мицрософт каже да корисници такође могу свој међуспремник на Самсунг телефону ако користе функцију Линк то Виндовс. Други могу очекивати сличну функционалност у а будуће ажурирање СвифтКеи тастатуре .
Виндовс Релиабилити Монитор
Виндовс 10 долази са уграђеним монитором поузданости и то је одличан начин за праћење перформанси система.
Ако имате проблема или рачунар не функционише исправно, можете да отворите Виндовс претрагу и потражите „Монитор поузданости“. У монитору поузданости можете да пратите грешке и промене у оперативном систему Виндовс 10 и приступите дијагностичким информацијама да бисте решили грешке у ажурирању Виндовс-а, отказивања апликација и прегледали информације о новоинсталираним исправкама.
Добра мода
Сећате се режима Бога у оперативном систему Виндовс 7? Још увек је укључен у Виндовс 10 и сада долази са подршком за тамни режим, али је Мицрософт сада почео да се игра са функцијама Год Моде у недавним верзијама за преглед.
Годишњи режим оперативног система Виндовс 10 је фасцикла која окупља дугачку листу напредних, основних и занимљивих подешавања из контролне табле и апликације Подешавања.
Режим Бог открива неколико подешавања којима није лако приступити из апликације Цонтрол Панел и Сеттингс, а отвара се у оквиру Филе Екплорер-а.
Након ажурирања из новембра 2019., Год Моде у оперативном систему Виндовс 10 такође користи претраживач који покреће Виндовс Сеарцх и Филе Екплорер. Трака за претрагу је поузданија од оне у апликацији Подешавања и омогућава вам да откријете додатне опције прилагођавања за оперативни систем.
Запамтите да Божји режим није супер моћан као што мислите, али одлично открива скривена подешавања. Ако сте заинтересовани, ево како то можете да омогућите у Виндовс 10 верзији 20Х2 и старијим:
- Покрените Виндовс 10 са администраторским привилегијама (тј. немојте користити основни кориснички налог).
- Кликните десним тастером миша на радну површину.
- Додирните „Креирај“.
- Кликните на „Фолдер“.
- Именујте га ГодМоде.{ЕД7БА470-8Е54-465Е-825Ц-99712043Е01Ц} без наводника.
- Икона фасцикле ће бити замењена иконом контролне табле.
- Притисните ентер и Год Моде ће се покренути.
- Кликните десним тастером миша на фасциклу коју сте управо креирали и назовите фасциклу нешто препознатљивије, као што је „ГодМоде“.
ГодМоде је углавном остао непромењен у недавним верзијама оперативног система Виндовс 10 и заправо није ништа друго до прегруписавање Виндовс алата.
Међутим, са недавним верзијама за преглед, Мицрософт је направио промену која ће преусмерити неке странице унутар Год Моде и Контролна табла у апликацију Виндовс 10 Сеттингс .
Мицрософт је такође уклонио могућност заобилажења ових преусмеравања, тако да ћете морати да користите апликацију Подешавања да бисте извршили два задатка – прегледање системских информација и деинсталирање апликација/програма.